Co to jest padel?

Czy zastanawiałeś się już jakim sportem jest padel?

Padel to jeden z najszybciej rozwijających się sportów na świecie. Spróbuj sam!

Padel, lub padel tenis, jak niektórzy go nazywają, jest jednym z najszybciej rozwijających się sportów na świecie. Padel to sport rakietowy, który łączy w sobie elementy tenisa i squasha, więc jeśli grałeś w nie wcześniej, to z łatwością się szybko przestawisz na grę w padla.  Kort ma ściany jak w boisko do squasha, ale posiada również siatkę pośrodku kortu tak jak tenisie. System punktacji jest również taki sam jak w tenisie.

Padel jest zwykle rozgrywany w formacie deblowym – dwóch graczy w każdej drużynie – grających po przeciwnych stronach siatki.  Z drugiej strony, singlowy padel staje się coraz bardziej powszechny i ​​mimo iż jest odbierany jako nieco bardziej intensywny i szybki staje się coraz bardziej popularny. Ściany na korcie padlowym są szeroko wykorzystywane w grze, co może oznaczać, że piłka odbija się w nieoczekiwanych kierunkach. Rakiety są grubsze niż w tenisie i squashu, mniejsze i bez naciągów a wykonane zazwyczaj z włókien węglowych. Daje to graczowi większą kontrolę nad rakietą i odbijana piłka.

Odtwarzając poniższy link na Youtube, możesz zobaczyć, jak zawodowcy grają w padla!!
https://youtu.be/1iVUUvdQmSQ

Dlaczego padel jest tak popularnym sportem?

Padel wymaga mniej siły i umiejętności technicznych niż tenis. To sprawia, że ​​jest to odpowiedni sport zarówno dla dzieci, jak i dorosłych o różnym poziomie umiejętności.  Margines wejścia w ta dyscyplinę sportowa jest bardzo duży. Postępy w grze widać już po pierwszej godzinie spędzonej na korcie.

To, że grać może każdy, niezależnie od wcześniejszych umiejętności, siły i kondycji sprawia, że ​​padel jest tak popularny wśród wszystkich grup wiekowych. Innym powodem jest prawdopodobnie to, że społeczna cześć tej aktywności sportowej jest bardzo atrakcyjna.

Chociaż padel jest mieszanką tenisa i squasha, nie potrzebujesz doświadczenia w tych dyscyplinach, aby cieszyć się grą w padla!

InterPadel Friends
Skąd pochodzi padel?

Historia najszybciej rozwijającego się sportu na świecie

Wszystko zaczęło się w Meksyku w 1969 roku – odnoszący sukcesy biznesmen Enrique Corcuera nie miał wystarczająco dużo miejsca na kort tenisowy w swoim domu, więc zrobił coś odpowiedniego. Zbudował kort o wymiarach 10 x 20 metrów i ustawił wokół niego mur o wysokości 3-4 m z siatką pośrodku, która dzieliła kort na dwie części. Ponieważ kort był znacznie mniejszy niż normalny kort tenisowy, użył kilku mniejszych drewnianych rakiet. I voila, narodził się Padel.

Na początku tylko meksykańska elita grała w Padel, ale dzięki Alfonso de Hohenlohe (hiszpańskiemu przyjacielowi Enrique) sport ten został sprowadzony do Marbelli, gdzie w 1974 roku powstał pierwszy klub Padel. Przez długi czas grali w niego tylko najbogatsi, ale kiedy hiszpański król Juan Carlos i były zwycięzca Wimbledonu Manolo Santana zaczęli uprawiać ten sport, szybko zyskał zwolenników wśród mas.

Argentyna i Hiszpania

Julio Menditengui, przyjaciel de Hohenlohe, nabrał rozpędu w sporcie w Argentynie – i wkrótce w kraju było ponad 10 000 kortów, z ponad 2 milionami aktywnych graczy. W Hiszpanii w latach 90. było 1 milion graczy, a w 2014 roku było ich ponad 10 milionów na całym świecie. Ten sport jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się na świecie i widzimy, jak zaczyna zdobywać prawdziwy przyczółek w Skandynawii. Hiszpania i Argentyna nadal mają najwięcej graczy, ale może się to zmienić w niedalekiej przyszłości, gdy reszta świata pójdzie w ich ślady.